W metodzie harcerskiej realizowanej przez Skautów Europy jest to gałąź skupiająca najmłodszych. Do gromad wilczków należą dzieci w wieku 9-12 lat.

Na czele Gromady stoi Akela i jego przyboczni. Życie Gromady toczy się tak jak życie Wilczków z gromady z „Księgi Dżungli” Rudyarda Kiplinga. Przedstawia ona losy młodego chłopca Mowgliego, wychowywanego przez gromadę wilków i ich przyjaciół. Dzięki przestrzeganiu praw i zasad panujących w dżungli bohaterowie stawiają czoła złemu tygrysowi Shere Khanowi.

Koncepcja ta, zaczerpnięta z metody opracowanej przez gen. Roberta Baden-Powell’a, spełnia dziecięcą potrzebę słuchania historii oraz utożsamiania się z bohaterami przygód: daje możliwość obrazowego przestawienia abstrakcyjnych pojęć- dobra, miłości, przyjaźni, zaufania.

Nasza praca opiera się na Prawach Gromady i Prawach Wilczka, które uczą posłuszeństwa, pomocy bliźnim, prawdy, czystości. Aby sobie w tym pomoc mamy dobry uczynek, który każdy Wilczek stara się spełnić, co najmniej raz na dzień.

Świętym patronem wilczków jest św. Franciszek z Asyżu.

Prawo Gromady

Wilczek słucha starego wilka.

Wilczek nie słucha samego siebie.

Prawo Wilczka

1. Wilczek myśli najpierw o innych.
2. Wilczek ma oczy i uszy szeroko otwarte.
3. Wilczek jest zawsze czysty.
4. Wilczek zawsze mówi prawdę.
5. Wilczek jest zawsze wesoły.

Hasło

Ze wszystkich sił!

Dewiza

Ja i Ty jestesmy jednej krwi.

Deklaracje

Dokumentem potwierdzającym uczestnictwo dziecka w Stowarzyszeniu jest Deklaracja Uczestnictwa. Rodzice każdego wilczka mają obowiązek wypełnić taką deklarację. Przed decyzją zapisania dziecka do Gromady można przyjść na kilka zbiórek „poprzyglądac się”, ale na całodniową zbiórkę lub wyjazd nie może pojechać wilczek, którego deklaracji nie ma Akela.

Zbiórki

Zbiórki naszej gromady odbywają się zawsze w soboty, najczęściej w godz. 9.00 – 13.00. W sprawie dokładnych terminów spotkań i miejsc należy się kontaktować z Akelą.

Wyjazdy

Co roku odbywają się 3 wyjazdy gromady – zimowisko, Wielkie Łowy i obóz letni.

Zimowisko trwa zwykle 3-4 dni, albo w czasie ferii zimowych, albo w przerwie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem.

Wielkie Łowy to zjazd wilczków z całej Polski na długi weekend majowy.

Obóz letni to około 8 dni spędzonych w lesie, pod namiotami, na początku lipca. Dokładny termin podawany jest do końca roku kalendarzowego.